KAHVERENGİ CİLT LEKELERİ

KAHVERENGİ CİLT LEKELERİ
Larissa Lazer Epilasyon ve Güzellik Merkezi olarak batmanda cilt lekeleri olarak karşılaştığımız kahverengi cilt lekeleri aslında çok sık görülen bir hastalık olup özellikle kadınlarda çok sık görüyoruz. Orta yaşlarda çıkıyor kahverengi cilt lekeleri aslında çok çeşitli şekilde sınıflandırılabiliyor. En sık rastlanandan başlamak gerekirse melazma olarak adlandırdığımız lekelerdir. Melazma halk arasında doğum lekesi yâda güneş lekeleri olarak bilinmektedir. Genellikle 20’li yaşlardan sonra 30’lu yaşlara doğru insanın yıllarca güneş altında geçirdiği sürelerin artmasına bağlı olarak görülen bir cilt lekesi şeklidir. Bu lekeler yanaklarda, dudaklarda, alın bölgesinde en sık rastlandığımız alanlardır. Bu lekeler yaz aylarında çoğalır kış ayların yok denecek kadar azalır. Açık tenlilerde özellikle kış aylarında tamamen geçebilir, koyu tenlilerde yaz aylarında yoğun kış aylarında biraz azalma matlaşma şeklinde devam edebilir. Malazıma denilen kahverengi lekeleri ve esmer tenli kişilerde daha fazla görürüz, açık tenlilerde daha az görürüz. Nedeni çok iyi bilinmemekle birlikte hamilelerde de hamilelik sürecinde ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında doğum kontrol hapı kullananlarda, troid hastalarında melazma sıklıkla görülebiliyor. Bazen güneşlenmeyen güneşe maruz kalmayan kişilerde de ortaya çıkabilmektedir. Aşırı güneşlenmenin dışında parfümler, deodorantlar da kahverengi cilt lekelerini tetikleyebilmektedir.
Ne yapmak gerekiyor, tedavide öncelikle güneşten korunmak şart, mutlaka yaz kış ve fazla elektrik aydınlatmasına maruz kalan kişilerinde güneş kremi kullanması gerekir. Larissa Lazer Epilasyon ve Güzellik Merkezi olarak karşılaştığımız batmanda cilt lekelerinin tedavisi için ayrıca güneş lekelerini açıcı kremler kullanmanı tavsiye ediyor ve diğer fiziksel tedaviler için ise kimyasal peeling uyguluyoruz. Kimyasal peeling oldukça başarılı ve yaygın kullanılan bir işlemdir. Hastanın cilt tipine göre lekenin şekline göre bu tedavilerden herhangi bir işlem seçilebilir. Lazer tedavileri daha yeni kalıcı yöntemlerdir ve dikkatli olunması gerekir.
Larissa Lazer Epilasyon ve Güzellik Merkezi olarak bu işlemlerin tecrübeli ellerde ve bizce bir dermatolog gözetiminde olması gereken tedavilerdir. Çünkü lekeyi geçirelim derken lekeyi daha çok çoğaltabilirsiniz. Uzman kişi tarafından uygun tedavi uygun dozlarda yapıldığı müddetçe ciltte herhangi bir hasar oluşmayacaktır. Kahverengi cilt lekelerinin ikinci sık görüleni ise çil tarzında ya da ben tarzında olanlardır. Özellikle el sırtında veya yüzde omuzda lekeler ortaya çıkabiliyor. Bunların karakteri daha farklıdır ve tedavisi daha kolaydır. Bunları yine leke giderici kremlerin yanı sıra destek olarak kullanılır ayrıca peelingte yapılabilir. Bütün leke tedavilerinde aslında en önemli şey önce lekenin ne olduğunu teşhis etmek daha sonra hastanın cildinin rengine göre yapısına göre de en uygun tedaviyi düzenlemektir


Leave a Reply